Bułgaria – idealne miejsce na wakacje dla Słoika.

Bułgaria – idealne miejsce na wakacje dla Słoika.

 

Wielu turystów wychodzi z założenia, że w Bułgarii na dobrą zabawę mogą liczyć tylko ci, którzy kochają plaże, wygrzewanie się na słońcu i sporty wodne. Pamiętajmy jednak, że Bułgaria to nie tylko morze i gwarne ośrodki wypoczynkowe. To moc wspaniałych atrakcji, z którymi można się spotkać niemal na każdym kroku. Które z nich zasłużyły sobie na szczególne wyróżnienie?

 

bulgaria

Nawet Ci, którzy urlop spędzają w rejonie popularnego Słonecznego Brzegu, mogą poznać niezwykłe pamiątki z dawnych czasów. Biuro Rainbow Tours, które organizuje wczasy w Bułgarii, m.in. w tym znanym kurorcie, wymienia wiele znanych i mniej znanych atrakcji w rejonie gwarnego miasteczka turystycznego. Nesebyr, jako jedno z najstarszych miast w Europie, z pewnością zasługuje na uwagę. Na jego terenie można ujrzeć wiele wspaniałych budowli, wśród których nie brak średniowiecznych świątyń o wspaniałych fasadach i pięknych wnętrzach. W okolicach Nesebyru czeka też wiele innych zakątków, godnych poznania w czasie wypoczynku w rejonie Słonecznego Brzegu. Niewielka Rawda to jedna z najciekawszych miejscowości w tej części Bułgarii, która przyciąga spokojem i kameralną atmosferą. Nieco gwarniej jest już w miejscowości Pomorie, leżącej kilkanaście kilometrów od Słonecznego Brzegu. Tłok rekompensują jednak takie atrakcje, jak kurhan tracki z II wieku n.e. czy też możliwość urządzenia wycieczki nad Pomoryjskie Jezioro.

 

Z wizytą w Warnie

To kolejne miasto, którego zwiedzenie będzie miłym urozmaiceniem dla turystów wypoczywających na bułgarskim wybrzeżu. Dla Polaków, ze względu na postać Władysława Warneńczyka, jest to wyjątkowo ważny punkt na mapie Bułgarii. Pole słynnej bitwy i symboliczne mauzoleum Warneńczyka to jednak nie wszystkie atrakcje. Warna może się pochwalić ciekawymi zabytkami tureckimi i bizantyjskimi, a za obiekty wyjątkowo cenne uchodzą tutejsze bazyliki z okresu wczesnego chrześcijaństwa.

 

Góry Riła i najcenniejszy monastyr Bułgarii

W bułgarskie góry turyści zaglądają rzadziej. A szkoda, bo masyw Riła może oczarować nie tylko rewelacyjnymi widokami i ciekawymi trasami turystycznymi, ale i wspaniałymi zabytkami. Piesze wycieczki można tu połączyć ze zwiedzaniem takich obiektów, jak Monastyr Riła. Znajduje się on w odległości ponad 100 kilometrów od Sofii, w malowniczej kotlinie górskiej. Piękno tego wiekowego zabytku o niezwykłej wartości historycznej dostrzeżono dość wcześnie. Już na początku lat 80. XX wieku monastyr ten trafił na listę UNESCO, stając się tym samym obiektem jeszcze atrakcyjniejszym dla turystów. Jego dzieje sięgają X wieku, a piękna zabudowa i atrakcyjne otoczenie sprawiają, że żaden turysta nie będzie żałował czasu poświęconego na podróż do tego miejsca.

 

Bułgaria, wbrew stereotypom, może każdego miłośnika podróży zaskoczyć swym bogactwem oraz różnorodnością. Są tu i piękne wybrzeża z gwarnymi kurortami, i spokojne zakątki w górach. Nie brak bezcennych zabytków oraz miast, których historię z pewnością warto poznać.

About Tomasz Sadowski