Cyfrówka vs aparat w komórce

 Z pewnością każdy z nas ma w swoim telefonie komórkowym wbudowany aparat. Często można spotkać również w droższych modelach smartfonów aparaty tak dobre, że kupno samego cyfrowego aparatu fotograficznego staje się bezzasadne. Mimo iż rozdzielczość takich aparatów sięga nawet 12 Mpix, to jakość matryc, a przede wszystkim układy optyczne w takich aparatach z reguły zdecydowanie ustępują urządzeniom, które dedykowane są tylko i wyłącznie fotografii – czy to amatorskiej, czy zawodowej. Cyfrowy aparat fotograficzny to urządzenie, którym nie wyślemy SMS-a ani nie przeprowadzimy wideokonferencji, ale dzięki temu zrobimy zdjęcia w jakości która zadowoli najbardziej nawet wybrednych fanów fotografii.

 

Skąd wziął się aparat cyfrowy

 

Pierwszy aparat cyfrowy

Pierwszy aparat cyfrowy KODAKA ważył ponad 4 kilogramy

 

Aparat cyfrowy to aparat fotograficzny, który rejestruje obraz w postaci cyfrowej. twórcą tej technologii jest firma KODAK Obraz zapisywany jest w pamięci aparatu, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób można go później przenieść na komputer, gdzie dane zdjęcie w programach graficznych można odpowiednio “obrobić”, a następnie wydrukować i wsadzić w ramkę. Wszyscy pamiętamy chyba nasze szkolne wycieczki z dzieciństwa, gdzie każde zdjęcie trzeba było odpowiednio przemyśleć, ponieważ liczba zdjęć na kliszy była ograniczona, a same klisze fotograficzne nie należały do najtańszych. Do tego jeszcze dochodziły późniejsze koszty wywołania zdjęć. Teraz, dzięki niezwykle pojemnym kartom pamięci, w które wyposażone są aparaty cyfrowe, możemy robić niezliczone wręcz ilości zdjęć, dzięki czemu fotografowanie za pomocą takich aparatów jest przede wszystkim tańsze, ale i – co najważniejsze – zdecydowanie łatwiejsze.

 

Dla amatora i zawodowca

 

Zarówno początkujący fotograf, jak i osoba, która zawodowo zajmuje się robieniem zdjęć, wśród aparatów kompaktowych, lustrzanek cyfrowych, bezlusterkowców oraz aparatów typu bridge camera znajdzie coś na swoją kieszeń. Oczywiście im lepszy aparat tym wyższa cena, jednak należy pamiętać, aby zakup jakiegokolwiek sprzętu elektronicznego dostosowywać zawsze do swoich potrzeb. Amatorowi z pewnością nie potrzeba profesjonalnego sprzętu za paręnaście tysięcy złotychAparaty cyfrowe
w dobrych cenach można poszukać na Nokaucie
. Tam oprócz cen znajdziecie opisy, parametry techniczne oraz opinie innych użytkowników, którzy już dany model posiadają. Potem już tylko szukanie inspiracji i wernisaże, wystawy… Powodzenia!

About Tomasz Sadowski