Jak dbać o zęby? Praktyczne porady

Jak dbać o zęby? Praktyczne porady

Stan naszych zębów i dziąseł ma wpływ na zdrowie całego organizmu. Lekarze nie mają wątpliwości, że zły stan jamy ustnej to zwiększone ryzyko zapadalności na choroby układu oddechowego, ryzyko udaru, chorób nerek, demencji, chorób naczyń obwodowych, wrzodów żołądka. Już ból jednego zęba potrafi zdezorganizować nam życie, łatwo więc sobie wyobrazić, jakie kłopoty mogą wiązać się z zaniedbaniami higienicznymi w jamie ustnej, które wynikają m. in. z nieprawidłowego szczotkowania.

Ważne jest poprawne szczotkowanie zębów

Zęby należy szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie – rano i wieczorem – oraz, jeśli jest taka możliwość – po posiłkach. Wybór metody szczotkowania zależy od rodzaju używanej szczoteczki oraz wieku. Inaczej szczotkuje się zęby szczoteczką manualną, inaczej elektryczną. W inny sposób powinny robić to dzieci, które mają jeszcze wyłącznie zęby mleczne, a w inny te, u których część zębów jest już stała i wciąż następuje wymiana mleczaków. Dorosłym zaleca się jeszcze inną technikę, dostosowaną do ich stanu uzębienia.

Najlepszą techniką mycia zębów mlecznych jest metoda polegająca na przyłożeniu szczoteczki do powierzchni zębów pod kątem prostym i wykonywaniu ruchów okrężnych. Należy pokazać maluchowi, że trzeba wykonywać takie ruchy szczoteczką jak przy rysowaniu kółek. Metoda okrężna, tak zwana metoda Fonesa, polecana jest młodszym dzieciom, ponieważ nie wymaga wielkich zdolności manualnych.

Dziecko, któremu jeszcze przed wyrżnięciem się pierwszego ząbka mama lub tata masowali dziąsła specjalną miękką szczoteczką, przyzwyczajone jest do różnego rodzaju manewrów w obrębie jamy ustnej i łatwiej uczy się nowych technik szczotkowania. Dlatego nie powinno być problemów z wdrożeniem go do tak zwanej metoda Bassa. Polega ona na ustawieniu włosia szczoteczki pod kątem 45 stopni w okolicy połączenia zęba z dziąsłem tak, aby włosie sięgało kieszeni dziąsłowej. Przesuwamy szczoteczkę do przodu i do tyłu krótkimi ruchami okrężnymi i dodatkowo wykonujemy ruch wymiatający od dziąsła do szczytu korony zęba. Metoda ta sprawdza się, kiedy maluch ma już część zębów stałych i wciąż następuje wymiana mleczaków.  Należy pamiętać, aby szczotkować wszystkie zęby, także te ruszające się i te, które właśnie rosną.

Osoby dorosłe powinny pamiętać, że pełna metoda Bassa to też czyszczenie powierzchni wewnętrzne dolnych przednich zębów. Myjemy je trzymając szczoteczkę pionowo i używając pęczka na końcu główki. Powierzchnie żujące zębów szczęki i żuchwy czyścimy ruchami szczoteczki do przodu i do tyłu.

Kontroluj stan swojej jamy ustnej

Praktykowanie dobrych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej, takich jak odpowiednie szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przez dwie minuty i dokładne czyszczenie przestrzeni mędzyzębowych nicią dentystyczną pozwala utrzymywać zęby, dziąsła i jamę ustną w nienagannym stanie. Do dobrych nawyków zalicza się także okresowa kontrola stanu jamy ustnej u stomatologa, podczas której lekarz nie tylko oceni stan naszych zębów, ale także dokona higienizacji – usunie kamień nazębny.

Należy pamiętać, że kontrolne wizyty u stomatologa powinny mieć charakter profilaktyczny. Osoby dorosłe powinny przychodzić na wizyty kontrolne co 6 miesięcy. Czasami lekarz zaleca częstsze wizyty – u dzieci nawet co 3 miesiące. Należy udać się na wizytę także wtedy, kiedy nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Wczesne wyłapanie zmian próchniczych i regularne usuwanie kamienia sprawiają, że nie dopuszczamy to rozwoju chorób zębów i przyzębia. U dzieci warto dbać o lakowanie zębów. Warto mieć świadomość, że nieleczona próchnica zębów mlecznych przechodzi na zęby stałe dziecka.

Unikaj szkodliwych pokarmów

Równie ważne jest unikanie spożywania w nadmiarze szkodliwych dla zębów pokarmów. Zalicza się do nich:

  • cukier, zwłaszcza pod postacią kleistych, przylegających do zębów cukierków, lizaków, żelków, galaretek, czekolady, ciastek
  • produkty o wysokiej zawartości skrobi (białe pieczywo, makaron z mąki pszennej)
  • napoje gazowane
  • kwaśne soki (cytrusowe)
  • sosy o wysokiej zawartości kwasów (np. octu)
  • mocna kawa i czarna herbata
  • alkohol

Wymienione pokarmy przyczyniają się do powstawania zmian próchniczych, demineralizacji szkliwa oraz jego przebarwień.

Bolesny problem z zębami? Zwróć się do specjalisty

Masz bolesny problem z zębami? A może chcesz sprawdzić stan swojej jamy ustnej i wdrożyć działania profilaktyczne? Gabinet stomatologiczny Och-Dent to nowoczesny gabinet stomatologiczny w Warszawie, który stawia nie tylko na skuteczną terapię, ale także maksymalny komfort leczenia.

Szukasz dobrego dentysty w Warszawie? Och-Dent to polecany stomatolog, oferujący także bezpłatne przeglądy i konsultacje, a dla dzieci – bezpłatne wizyty adaptacyjne. Jeśli stomatologia w Warszawie, to tylko w gabinecie stomatologicznym Och-dent na warszawskiej Ochocie.

About Tomasz Sadowski