Dlaczego warto zezłomować auto?

Dlaczego warto zezłomować auto?

Wielu właścicieli starych samochodów zastanawia się, czy warto oddać swoje auto do kasacji pojazdów. Czasami nam się wydaje, że taki samochód jest jeszcze w stosunkowo dobrym stanie wizualnym oraz mechanicznym i przedstawia realną wartość rynkową. Tutaj należy w niektórych przypadkach oddać rację temu założeniu, natomiast nie zawsze takie rozwiązanie będzie to dla nas opłacalne finansowo z kilku względów.

Kasacja pojazdów – Kiedy oddać auto na złom?

W tym artykule postaram się wyjaśnić, kiedy warto wybrać złomowanie samochodu, a w jakich przypadkach można próbować go jeszcze sprzedać na rynku pojazdów używanych. Będziemy musieli skupić się na kilku kluczowych kwestiach, które pozwolą nam wybrać najbardziej korzystne ( również finansowo ) rozwiązanie.

1. Stan wizualny – korozja

Jeśli Twoje auto jest w znaczącym stopniu pokryte rdzą, to sytuacja nie wygląda najlepiej. Do elementów nadwozia, które najczęściej ulegają korozji, należą:

 • progi,
 • nadkola,
 • dolna część drzwi,
 • maska silnika,
 • tylna klapa,
 • błotniki.

Rdzy możemy szukać również w okolicach silnika ( podłużnice, ściana grodziowa ), jak i samej podłogi pojazdu. Często bowiem zdarza się, że w starszych samochodach w podłodze można znaleźć dziury. Jeśli zauważyłeś takie oznaki w swoim aucie, to przygotuj się na wizytę w zakładzie blacharsko-lakierniczym, gdzie koszt wymiany elementów nadwozia oraz ich ponowne lakierowanie, może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę wartość rynkową starego pojazdu, taka inwestycja może być kompletnie nie opłacalna.

Wszystko oczywiście zależy od ilości elementów, które należy wymienić lub naprawić. Koszt wymiany i lakierowania jednego elementu ( np. nadkole ), to ok. 300-500 zł w zależności od auta i dostępności części. Warto przy okazji tego tematu, zwrócić uwagę na badania technicze. Właściciele samochodów skorodowanych, zwłaszcza w bardzo widocznych miejscach, będą mieli ogromny problem z podbiciem przeglądu przez uprawnionego diagnostę, a sprzedaż auta bez ważnego przeglądu automatycznie zmniejsza jego wartość.

2. Stan techniczny

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że naprawy mechaniczne potrafią być bardzo kosztowne. Zwłaszcza w przypadku starych aut, możemy spodziewać się całej listy “drobnych” rzeczy do naprawy. W takich pojazdach, najczęściej siadają:

 • elementy zawieszenia,
 • silnik i jego podzespoły,
 • skrzynia biegów,
 • sprzęgło,
 • elektryka.

Aby sprzedać stary samochód, naturalnie nie musimy naprawiać wszystkiego na “tip top”, natomiast każdy taki szczegół, będzie znacząco wpływał na cenę i zainteresowanie potencjalnych kupujących. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż ludzie przeważnie chcą wracać do domu na kołach i od razu cieszyć się ze swojego “nowego” auta, a nie wstawiać go na dzień dobry do warsztatu narażając się na spore koszta. Oczywiście możemy tutaj grać ceną, tylko czy to rzeczywiście będzie nam się opłacało i czy mamy na to czas….?

Sprzedaż starego auta vs Autokasacja

Autokasacja to szybkie i w pełni bezpieczne rozwiazanie dla właściciela starego samochodu. Nie musimy zbytnio przejmować się stanem naszego auta, bo głównie liczy się tutaj jego waga. Naturalnie im cięższe auto, tym więcej pieniędzy możemy za nie uzyskać. Oczywiście inne aspekty, również mają znaczenie, jeśli chodzi o wycenę takiego pojazdu w stacji demontażu czy na szrocie. Możesz spodziewać się większej kwoty za auto, które jest jeszcze jeżdżące i stosunkowo zadbane. Kolejny istotnym plusem takiego rozwiązania, jest ochrona środowiska, którą zapewnia każda profesjonalna firma, jak np. Autokasacja GEPARD.

Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem, zanim zdecydujemy się na sprzedaż auta we własnym zakresie. Spokojnie usiądźmy, policzmy potencjalny koszt napraw, a wtedy najlepsze dla nas rozwiązanie przyjdzie samo.

About Tomasz Sadowski