Jak dobrać mieszkanie do swoich potrzeb?

Jak dobrać mieszkanie do swoich potrzeb?

Kupno mieszkania wymaga od nabywcy umiejętności wykazania się perspektywicznym myśleniem. Szczegółów do sprawdzenia istotnych z punktu widzenia mieszkańców jest mnóstwo – często to ich niedopilnowanie wpływa na późniejszy komfort użytkowania lokalu.

 

apartament-w-sky-tower-2

 

Po pierwsze: kto jest lub będzie mieszkańcem?

 

Kupno mieszkania w samym centrum miasta nie zawsze jest dobrym pomysłem – często odstraszają wysokie ceny i hałas dochodzący zza okien. Z tych i wielu innych powodów spora część osób zdecydowanych na kupno lokum interesuje się lokalizacjami peryferyjnymi – dla młodych ludzi dysponujących samochodem takie miejsce będzie tak samo, a może nawet i bardziej atrakcyjne niż wspomniane centrum. Łatwo wpaść w pułapkę tzw. lokalizacji przyszłościowej. Rzeczywiste plany zurbanizowania obrzeży miast niekoniecznie muszą się pokrywać z rajskimi wizjami deweloperów – warto o tym pamiętać. Z biegiem czasu z pewnością zmienią się też priorytety mieszkańców. Ważny jeszcze do niedawna dojazd do pracy i dostępność do terenów rekreacyjnych mogą ustąpić miejsca przedszkolu, szkole i związanej z nimi rozbudowanie sieci komunikacji miejskiej.

Kwestie do sprawdzenia – lokatorzy

 

O ile wynajem nie niesie ze sobą konieczności wiązania się z daną lokalizacją na stałe, to zakup mieszkania już przeważnie tak. Kwestią istotną, o której często się zapomina, są sąsiedzi, a szczególnie ich poziom przystosowania społecznego. Przykład ciekawego przypadku: mężczyzna po znalezieniu odpowiedniego mieszkania spisał umowę przedwstępną, wpłacił zaliczkę i wprowadził się do mieszkania używanego dotychczas okazyjnie (właściciel właściwie cały czas przebywał za granicą). Podczas oczekiwania na uregulowanie spraw spadkowych i finalizację transakcji okazało się, że sąsiedzi zakłócają ciszę nocną – regularnie odbywające się imprezy w mieszkaniu za ścianą w praktyce spowodowały wyłączenie największego z pokojów z użytkowania. Upomnienia i spokojne rozmowy nie przyniosły efektu, a problem trwa nadal (http://www.infor.pl/prawo/wykroczenia/charakterystyka-wykroczen/213633,Zaklocanie-ciszy-nocnej.html). Pech chciał, że nowy właściciel planował wynająć mieszkanie studentom – z oczywistych względów będzie zmuszony opuścić cenę lub zrezygnować z planów.

 

Rzetelne prezentacje ofert

 

Aby wybrać dobre mieszkanie, warto posłuchać doświadczonych agentów biur nieruchomości. Wstępnego wyboru można dokonać samemu, np. na www.krupa.pl – po wybraniu oferty można umówić się z doradcą z agencji, który zaprezentuje lokal. Powinien on dysponować pełną informacją na temat statusu prawnego mieszkania – ta wiedza pozwala na uniknięcie sytuacji prawdziwie niebezpiecznych, w których istnieje ryzyko oszustwa.

About Tomasz Sadowski