Jak dojechać do Warszawy?

Jak dojechać do Warszawy?

 Dla rozrywki, kultury, zakupów, do pracy czy na uczelnię, na chwilę, kilka lat, na zawsze – osoby z całej Polski tłumnie odwiedzają stolicę, bo to tutaj bije serce kraju. Jak dotrzeć do Warszawy najwygodniej i najszybciej? Do wyboru jest kilka opcji.

Jak dojechać do Warszawy pociągiem?

Z większości dużych miast Polski kursują do Warszawy pociągi osobowe kategorii Regio, InterCity czy Express InterCity – linii, która oferuje pasażerom liczne udogodnienia i bardzo szybki czas przejazdu. Najbardziej komfortowe są połączenia bez przesiadek, jednak w przypadku pociągów warto pamiętać, że im lepsze warunki, tym wcześniej warto zarezerwować bilet. To samo dotyczy kosztów przejazdu – dzięki odrobinie szczęścia i regularnemu sprawdzaniu ofert, można trafić na szansę zakupu biletu za bardzo niewielkie pieniądze.

Główna stacja kolejowa nosi nazwę Warszawa Centralna, a pasażerowie wysiadają na Dworcu Centralnym (Al. Jerozolimskie 54), spod którego łatwo dostać się do innych części miasta – pociągiem, autobusem miejskim, tramwajem czy taksówką, niedaleko znajduje się też stacja metra. Pociągi w Warszawie zatrzymują się także na innych przystankach, m.in. Warszawa Gdańska, Warszawa Wschodnia, Warszawa Zachodnia, Lotnisko Chopina – czasami jednak konieczna jest przesiadka.

Dojazd do Warszawy autobusem

Możliwości dotarcia do Warszawy busem lub autokarem jest bez liku, a konkurencja na rynku przewoźników umożliwia znalezienie dla siebie transportu w dogodnej cenie. W stolicy znajduje się też kilka dworców autobusowych, a największym z nich jest Dworzec Autobusowy Warszawa Zachodnia, umiejscowiony przy Al. Jerozolimskich 144. Obsługuje on 14 tysięcy kursów miesięcznie i ma połączenie między miastami i miejscowościami na terenie Polski i Europy – do Warszawy można się dostać tu z rosyjskiego Kaliningradu, białoruskiego Grodna, a ponadto Kiszyniowa – stolicy Mołdawii, Tallina – stolicy Estonii oraz wielu miast ukraińskich. Bilety, podobnie jak w przypadku kolei, można kupić przez Internet lub na miejscu. Warto dodać, że dworzec jest nowoczesny i komfortowy dla oczekujących.

Do Warszawy samolotem – z jakich miast Polski startują bezpośrednie rejsy?

Szybkie i wygodne dotarcie do stolicy zapewnia też transport powietrzny. Loty do Warszawy można rezerwować m.in. z Krakowa, Wrocławia, Katowic, Poznania, Łodzi, Bydgoszczy, Rzeszowa, Gdańska czy Szczecina. Lotnisko Chopina w Warszawie jest zresztą największym portem lotniczym w Polsce, obsługującym w ciągu roku kilkanaście milionów pasażerów z całego świata. Wadą podróży powietrznych jest niestety ich koszt, który w porównaniu z okazjonalnymi cenami biletów pociągowych czy autobusowych może być kilkakrotnie wyższy.

Wspólne przejazdy samochodem

To sposób, który w Polsce zyskał na popularności stosunkowo niedawno i nie wszystkich przekonuje, jednak ma swoje zalety. Na pewno trzeba zaliczyć do nich wygodę, przy odrobinie szczęścia – bardzo niską cenę, a także możliwość poznania nowych ludzi i umówienia się na wspólną podróż w przyszłości.

Warszawa jest najlepiej skomunikowanym miastem w Polsce, dlatego dotarcie do niej nie powinno sprawić problemu. Choć zawsze lepiej jest zarezerwować bilet z wyprzedzeniem, szeroka oferta przewoźników pozwala na „złapanie” miejsca nawet na ostatnią chwilę. Po zakończeniu podróży pozostaje już tylko cieszyć się czasem spędzonym w stolicy.

About Tomasz Sadowski