Jak wygląda latanie w tunelu aerodynamicznym? Sprawdziliśmy!

Jak wygląda latanie w tunelu aerodynamicznym? Sprawdziliśmy!

Latanie w tunelu aerodynamicznym to coraz popularniejsza rozrywka. Dzięki niej można poczuć się jak podczas spadania w przestworzach, bez żadnych ograniczeń i dodatkowo wcale nie w takiej wysokiej cenie.

 

Tunele aerodynamiczne to pionowe tuby wykonane ze specjalnego szkła, w których znajdują się ogromne wentylatory zdolne do rozpędzenia strug powietrza do prędkości 300 kilometrów na godzinę. To wystarczająco, aby unieść człowieka na wysokość nawet kilkunastu metrów. Dzisiaj takie pionowe aerotunele są często wykorzystywane przez skoczków spadochronowych, którzy dzięki nim mogą trenować bez konieczności wykonywania tradycyjnych skoków, a także wybierane są przez osoby, które po prostu chcą dobrze się bawić.

W tunelu aerodynamicznym może latać praktycznie każdy – nie ma potrzeby badań lekarskich czy specjalnych szkoleń. Wystarczy tylko zarezerwować dla siebie najbardziej dogodny termin lotu, co można zrobić całkowicie przez internet na stronach organizatorów, a następnie przyjechać na wybraną godzinę. Nie ma ograniczeń wiekowych związanych z lotami w aerotunelach – latać mogą zarówno juniorzy, jak i seniorzy. Zasadniczo ograniczenia dotyczą wagi uczestnika lotu – nie powinien mieć on więcej niż około 110 kilogramów. Także nie zaleca się korzystania z tunelu przez osoby z niedawnymi kontuzjami kręgosłupa czy barku, a także przez kobiety w ciąży.

Przed wejściem do aerotunelu uczestnik otrzymuje kombinezon jednoczęściowy, dlatego też nie musi ubierać się specjalnie na to wydarzenie. Oprócz kombinezonu dostaje także kask ochronny, okulary oraz zatyczki do uszu. W przypadku długich włosów zalecane jest ich związanie. Również bierze się udział w krótkim przeszkoleniu bezpieczeństwa, które prezentuje podstawowe zasady latania. Instruktor uzgadnia również z uczestnikiem komendy, ponieważ w tunelu nie będzie nic słychać. Po takim przygotowaniu można już wstąpić do środka.

Tunel wyposażony jest w specjalną siatkę, która pełni również rolę zabezpieczającą. Silne strugi powietrza od razu podrywają człowieka do góry i pozwalają mu na uniesienie się nad siatką. Od tego momentu ma się zwykle 3 minuty na dobrą zabawę – w tym czasie wraz z instruktorem, który także znajduje się w środku, można testować różnorodne ewolucje i po prostu poczuć się jak podczas latania w przestworzach.

Latanie w tunelu aerodynamicznym, chociaż wydaje się łatwe, może na początku sprawiać problemy. Wystarczy nawet najmniejszy ruch, aby zmienić swoją pozycję, ale już za drugim razem lot jest znacznie łatwiejszy i można spróbować unieść się w górę, aż na sam szczyt tunelu, a następnie opadać nad siatkę. To uczucie, którego po prostu nie da się opisać!

Za taką przyjemność trzeba zapłacić zwykle około 250 złotych w przypadku 3-minutowego lotu. Przy wykupieniu dłuższych lotów można uzyskać atrakcyjne rabaty.

Na loty w tunelu aerodynamicznym w Warszawie zaprasza Profly – firma od lat specjalizująca się w ich organizacji. W stolicy obsługuje najnowocześniejszy aerotunel znajdujący się w Polsce, gdzie na uczestników czekają niezwykłe emocje.

About Tomasz Sadowski