Na czym polega leczenie zaćmy

Na czym polega leczenie zaćmy

Z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na choroby układu wzrokowego. Bardzo popularnym schorzeniem jest zaćma. Zwana inaczej kataraktą, pojawia się przede wszystkim w wieku podeszłym (choć niekiedy niestety dotyczy także osób młodszych, a nawet dzieci – mówimy tu o zaćmie wrodzonej  lub nabytej na wskutek urazu mechanicznego). Często jest efektem cukrzycy. Prognozy są alarmujące: w dzisiejszych czasach zaćma pojawia się coraz częściej. Na szczęście, mamy już skuteczne metody aby ją leczyć (więcej tutaj gdzie można leczyć: www.tourmedica.pl/kliniki/leczenie-zacmy/).

Zaćma powoduje zmętnienie soczewki oka, co z kolei uniemożliwia kształtowanie wysokiej jakości obrazu na siatkówce. Powoduje to również problem z widzeniem barw i określaniem odległości oraz szybkie męczenie się oczu, zniekształcanie widzianych przedmiotów i nadwrażliwość na ostre światło. Aby usunąć to zmętnienie, potrzebne jest wykonanie zabiegu, w którym soczewka oka zostanie wymieniona na sztuczną. Pierwsze zabiegi były wykonywane już w czasach antycznych i polegały na zerwaniu więzadeł soczewki przy pomocy nożyka. Jeszcze niedawno operacja zaćmy była bardzo inwazyjna. Pacjent poddany zabiegowi wszczepienia sztucznej soczewki musiał być hospitalizowany przez kilka dni, a mocne okulary nosił już do końca życia. Na szczęście, dzisiaj ten zabieg wygląda zupełnie inaczej.

Jak wyleczyć zaćmę – przebieg i efekty zabiegu

Dzięki rozwojowi technologii medycznych, zabieg usunięcia zaćmy nie jest już techniką inwazyjną ani nie wymaga długiej rekonwalescencji.  Należy pamiętać jednak o kilku regułach, które zapewnią jego pełne bezpieczeństwo. Przy wybieraniu ośrodka, w którym wykonany zostanie zabieg, należy zwrócić uwagę na fakt, czy dysponuje on nowoczesnym sprzętem i czy pracuje w nim wykwalifikowany personel medyczny. Ta wiedza pomoże nam z pewnością podejść do operacji ze spokojem i bez stresu.

Już dzień przed zabiegiem pacjent nie powinien nakładać na twarz kremów ani maści, zalecone jest również unikanie wszelkich kosmetyków. Lekarz prowadzący pacjenta powinien wiedzieć o wszystkich planowanych przez niego lekach, wraz z dawkowaniem. On również, na konsultacjach przed zabiegiem, wybiera rodzaj i wielkość sztucznej soczewki, która ma zastąpić zmętniałą. W dniu zabiegu nie wolno spożywać kawy ani alkoholu (nawet w małych ilościach).  Odstawić również należy leki przeciwzakrzepowe, oczywiście po konsultacji z lekarzem kardiologiem. Ubranie w dniu zabiegu powinno nie krępować ruchów i rozpinać się do pasa. Unikać należy zakładania biżuterii.

Przed samym zabiegiem pacjentowi zakrapla się środek rozszerzający źrenicę. Podawany jest również środek, zapewniający znieczulenie miejscowe – najczęściej w postaci kropli, rzadziej – w postaci niewielkiego zastrzyku. W niektórych przypadkach, kiedy pacjentem jest dziecko lub osoba chora psychicznie lub nerwowo, podaje się znieczulenie ogólne.

Operacja usunięcia zaćmy trwa bardzo krótko, najczęściej około dwudziestu minut. Stara soczewka zostaje przez chirurga rozbita i usunięta. Istotny jest tutaj rozmiar nacięcia – przeważnie o długości około dwóch milimetrów. Tak małe nacięcie sprawia, że oko szybciej się goi, a naturalna krzywizna oka nie ulega zmianom, co powoduje wysoką jakość widzenia po zabiegu. Następnie chirurg zastępuje zmętniałą soczewkę sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Obecnie wybór sztucznych soczewek jest ogromny; różnią się one od siebie kształtem i materiałem. Za najlepsze uważa się soczewki wykonane z akrylu. Ten materiał jest bardzo dobrze tolerowany przez oko. Można również wyprodukować z niego soczewki o każdym kształcie.

Bezpośrednio po operacji, pacjent może udać się do domu – zazwyczaj po dwu- lub trzygodzinnym odpoczynku. Dzień później musi jednak odbyć się kontrola lekarska. Regularny kontakt ze specjalistą jest podstawą udanej rekonwalescencji.  Dr Tomasz Goździewicz z centrum Kalmedica w wywiadzie dla serwisu polki.pl zapewnia, że dzisiaj zabieg usunięcia zaćmy jest metodą w pełni bezpieczną. Jedynymi czynnikami będącymi przeciwwskazaniem do operacji są przebyty niedawno udar lub zawał: stres związany z zabiegiem może wówczas pogorszyć stan pacjenta.

 

About Tomasz Sadowski