Nowe czy używane – jakie auto kupić?

Załóżmy, że mamy do wydania około 50 tysięcy złotych na samochód. W tej cenie bez problemu znajdziemy auta nowe, prosto z fabryki, ale również wyższej klasy samochody używane. Często wobec tego pojawia się pytanie – na co się zdecydować?

 

W Polsce najlepiej sprzedają się samochody używane. To głównie kwestia naszych niskich zarobków, ponieważ za auto z drugiej ręki zapłacimy znacznie mniej niż za to nowe. Używane auto mające około 10 lat to wydatek około 7-20 tysięcy złotych w zależności od modelu. Gdy jednak możemy pozwolić sobie na wyższy wydatek, musimy dobrze przemyśleć, co wybrać.

Auto nowe prosto z salonu

Niektórzy kupują tylko auta nowe. Wskazują głównie na takie zalety jak pewność co do stanu technicznego, dodatkowe udogodnienia, na przykład gwarancja, specjalne pakiety, także możemy często otrzymać gratisy, na przykład komplet opon.

Nowe samochody są zaawansowane technicznie. Wykorzystują technologie, których nie znajdziemy w starszych pojazdach. Są również oszczędniejsze oraz bezpieczniejsze i nie mają tak negatywnego wpływu na środowisko naturalne jak starsze modele.

Samochód używany

Kupowanie aut używanych nierzadko jest jak rosyjska ruletka, ponieważ nigdy nie wiadomo, na co trafimy. Możemy kupić auto w świetnym stanie, ale też możemy trafić na takie, które tak naprawdę nie odpowiada opisowi i szybko będzie wymagać znacznych inwestycji.

Gdy mówimy o autach w tej samej cenie, to pojazd używany kupimy na znacznie wyższym poziomie. Za wspomniane na wstępie 50 tysięcy złotych możemy nierzadko kupić modele kosztujące na starcie około 100 tysięcy złotych.

Zatem, co wybrać?

Wszystko zależy już od nas. Czy wolimy auto o nieco gorszej specyfikacji, ale nowe, czy też bardziej prestiżowy model, ale z drugiej ręki? Każdy z nas ma swoje za i przeciw, dlatego najlepiej udać się do salonu i zobaczyć, co mamy do dyspozycji.

Dużym udogodnieniem jest dzisiaj możliwość kupna aut używanych od dealera, na przykład taką opcję ma dealer Forda. Możemy wtedy kupić auto używane bez ryzyka – także z gwarancją!