Psychoterapeuta czy psycholog ― do kogo po pomoc? Jak wybrać dobrego psychoterapeutę, gdzie szukać w Warszawie?

Psychoterapeuta czy psycholog ― do kogo po pomoc? Jak wybrać dobrego psychoterapeutę, gdzie szukać w Warszawie?

Nie bój się ludzi, którzy chcą ci pomóc. Psychoterapia to dobry sposób, aby nauczyć się walczyć ze swoimi problemami. Dowiedz się do kogo powinieneś się zgłosić oraz gdzie znaleźć dobrego psychoterapeutę w Warszawie.

 

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to specjalista, który po studiach magisterskich przeszedł co najmniej 4-letnie szkolenie obejmujące własną psychoterapię, a także praktykę pod superwizją i staż kliniczny. Ponadto posiada certyfikat i jest członkiem jednego z towarzystw psychoterapeutycznych działających w Polsce. Nie należy mylić tego zawodu z innymi, które również zajmują się zdrowiem i pomocą w trudnych sytuacjach życiowych, takimi jak psycholog czy psychiatra. Przystąpienie do pracy psychoterapeuty wymaga specyficznego i wieloletniego przygotowania do tego stanowiska.

Gdzie szukać dobrego psychoterapeuty?

Musisz pamiętać, że nie każdy, kto podaje się za psychoterapeutę nim jest. Osoby, które właśnie skończyły studia magisterskie czy specjalizacje lekarską na pewno nie mają odpowiednich kwalifikacji do pracy w tym zawodzie. Dlatego specjalistów w tej dziedzinie warto szukać na sprawdzonych stronach. Jednym z miejsc, gdzie znajdziesz certyfikowanych psychoterapeutów z Warszawy jest ranking.abczdrowie.pl/s/psychoterapeuta/warszawa. Sprawdzisz tam nie tylko opinię innych ludzi, ale także publikacje czy kursy i staże odbyte przez tę osobę.

Psychoterapeuta a psycholog ― podstawowe różnice

Poza przedstawionymi wcześniej kwalifikacjami, które musi posiadać psychoterapeuta, ten zawód wyróżnia się także długoterminową terapią. Do takiego specjalisty najczęściej zwracają się osoby z depresją, zaburzeniami snu czy objawami psychosomatycznymi. Natomiast psycholog najczęściej posiada jedynie tytuł magistra. Osoba na tym stanowisku może prowadzić diagnostykę, a także przeprowadzać testy psychologiczne. Jest także uprawniona do wydawania różnego rodzaju orzeczeń, zaświadczeń czy innych dokumentów, ale pod żadnym pozorem nie może przepisywać leków swoim pacjentom.

Psychoterapia ― jak przygotować się do pierwszej wizyty u psychoterapeuty?

Przede wszystkim należy być sobą. Psychoterapeuta jest osobą, która chce ci pomóc, dlatego nie powinieneś się go obawiać. Nie należy się także powstrzymywać od emocji. Pierwsze etapy terapii mogą wywoływać trudne wspomnienia budzące strach, płacz czy zawstydzenie. Nie powinieneś hamować tych naturalnych reakcji. Terapeuta podczas sesji będzie ci zadawać różne, niekiedy bardzo osobiste pytania. Jednak wszystkie z nich są objęte tajemnicą zawodową, więc nie musisz się przejmować, że o twoich problemach dowiedzą się osoby trzecie. Nie bój się także zadawać pytań. Psychoterapeuta na pewno ci pomoże i rozwieje twoje wszelkie wątpliwości.

Psychoterapia indywidualna czy grupowa ― którą formę terapii wybrać?

Psychoterapia indywidualna opiera się na bezpośrednim kontakcie specjalisty z klientem. Dlatego pozwoli ona dokładniej przepracować nasze trudności. Jednak jest znacznie droższa niż terapia grupowa, w której uczestniczy przeważnie około 13 osób oraz jeden lub dwóch psychoterapeutów.

About Tomasz Sadowski