Polacy chętnie jeżdżą za naszą zachodnią granicę w poszukiwaniu najlepszych dla siebie samochodów, głównie osobowych. Pomimo kosztów związanych z poszukiwaniem samochodu za granicą i jego przywiezienia do kraju, nie odstrasza ich to przed dokonywaniem zakupu. Później muszą już tylko załatwić wszelkie formalności w polskich urzędach. Jak przebiega rejestracja samochodu sprowadzonego zza granicy?
Tłumaczenie dokumentów w pierwszej kolejności
Zanim udamy się do urzędu miasta lub gminy, do wydziału komunikacji, aby zarejestrować swój nowy samochód zza granicy, musimy przetłumaczyć jego dokumenty. Tłumaczenia dokumentów samochodowych w Warszawie najlepiej dokonać u tłumacza przysięgłego, którego efekty pracy na pewno zaakceptują urzędy. Za usługę płaci się od 100 do 150 zł. Należy przetłumaczyć umowę kupna-sprzedaży lub fakturę wystawioną jako potwierdzenie zbycia pojazdu, jak również jego dowód rejestracyjny czy kartę pojazdu.
Rejestracja w urzędzie
Chcąc zarejestrować pojazd przywieziony z Niemiec, z Francji lub z innego państwa z Unii Europejskiej, należy zapewnić mu aktualne potwierdzenie badania technicznego, zapłacić opłatę recyklingową oraz akcyzę, która wynosi 3,1 proc. wartości pojazdu dla aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6 proc. w przypadku pozostałych samochodów.
Następnie trzeba udać się do wydziału komunikacji, wraz z:
- wypełnionym wnioskiem o rejestrację auta,
- dokumentem potwierdzającym fakt uiszczenia akcyzy,
- dowodem własności pojazdu wraz z tłumaczeniami,
- dokumentami pojazdu z tłumaczeniem,
- tablicami rejestracyjnymi albo ewentualnie oświadczeniem o ich braku,
- zaświadczeniem o przejściu badania technicznego pojazdu,
- dowodem tożsamości,
- dowodem uiszczenia opłaty recyklingowej, komunikacyjnej i ewidencyjnej,
Po dopełnieniu urzędniczych formalności, właściciel samochodu otrzymuje pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne i nalepkę identyfikacyjną na szybę auta. Pozwolenie jest ważne 30 dni, a po 2-3 tygodniach właściciel może odebrać z urzędu dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Dla samochodu pozostanie już tylko wykupienie ubezpieczenia OC.