Rejestracja samochodu sprowadzonego zza granicy

Rejestracja samochodu sprowadzonego zza granicy

Polacy chętnie jeżdżą za naszą zachodnią granicę w poszukiwaniu najlepszych dla siebie samochodów, głównie osobowych. Pomimo kosztów związanych z poszukiwaniem samochodu za granicą i jego przywiezienia do kraju, nie odstrasza ich to przed dokonywaniem zakupu. Później muszą już tylko załatwić wszelkie formalności w polskich urzędach. Jak przebiega rejestracja samochodu sprowadzonego zza granicy?

Tłumaczenie dokumentów w pierwszej kolejności

Zanim udamy się do urzędu miasta lub gminy, do wydziału komunikacji, aby zarejestrować swój nowy samochód zza granicy, musimy przetłumaczyć jego dokumenty. Tłumaczenia dokumentów samochodowych w Warszawie najlepiej dokonać u tłumacza przysięgłego, którego efekty pracy na pewno zaakceptują urzędy. Za usługę płaci się od 100 do 150 zł. Należy przetłumaczyć umowę kupna-sprzedaży lub fakturę wystawioną jako potwierdzenie zbycia pojazdu, jak również jego dowód rejestracyjny czy kartę pojazdu.

Rejestracja w urzędzie

Chcąc zarejestrować pojazd przywieziony z Niemiec, z Francji lub z innego państwa z Unii Europejskiej, należy zapewnić mu aktualne potwierdzenie badania technicznego, zapłacić opłatę recyklingową oraz akcyzę, która wynosi 3,1 proc. wartości pojazdu dla aut z silnikami o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6 proc. w przypadku pozostałych samochodów.

Następnie trzeba udać się do wydziału komunikacji, wraz z:

  • wypełnionym wnioskiem o rejestrację auta,
  • dokumentem potwierdzającym fakt uiszczenia akcyzy,
  • dowodem własności pojazdu wraz z tłumaczeniami,
  • dokumentami pojazdu z tłumaczeniem,
  • tablicami rejestracyjnymi albo ewentualnie oświadczeniem o ich braku,
  • zaświadczeniem o przejściu badania technicznego pojazdu,
  • dowodem tożsamości,
  • dowodem uiszczenia opłaty recyklingowej, komunikacyjnej i ewidencyjnej,

Po dopełnieniu urzędniczych formalności, właściciel samochodu otrzymuje pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne i nalepkę identyfikacyjną na szybę auta. Pozwolenie jest ważne 30 dni, a po 2-3 tygodniach właściciel może odebrać z urzędu dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Dla samochodu pozostanie już tylko wykupienie ubezpieczenia OC.

About Tomasz Sadowski