Ubezpiecz swoje mieszkanie – to nie takie drogie!

Ubezpiecz swoje mieszkanie – to nie takie drogie!

Często można spotkać się z przeświadczeniem, że ubezpieczenie mieszkania jest bardzo drogie. Wiele osób nawet bez sprawdzenia potencjalnych kosztów rezygnuje z ubezpieczania swojego mienia, ponieważ uważa, że będzie to zbyt duży wydatek. Jednak tak naprawdę z ubezpieczeniem mieszkania nie wiążą się wysokie opłaty – ile trzeba będzie za nie zapłacić?

Ceny polis zależne są od szeregu czynników, dlatego też trudno jednoznacznie wskazać, z jakimi wydatkami trzeba będzie się liczyć. Pod uwagę brane są między innymi: metraż mieszkania, miasto i dzielnica, rok budowy budynku, dostępne w nim zabezpieczenia (ogrodzenie, systemy monitoringu i alarmowe, domofony, drzwi antywłamaniowe). Również można wybrać określony zakres ubezpieczenia oraz ustalić wysokość, na jaką mają być zabezpieczone rzeczy osobiste i ruchomości.

Zakres ochrony polisy ubezpieczeniowej mieszkania

W ofertach ubezpieczycieli znajduje się wiele różnych typów polis ubezpieczeniowych chroniących właścicieli mieszkań przed nadmiernymi kosztami wynikającymi z nieprzewidzianych sytuacji. Typowe ubezpieczenie mieszkania chroni głównie przed skutkami: pożarów, eksplozji, zalania, obfitego deszczu, uderzenia piorunów, huraganu, trzęsienia ziemi, uderzenia pojazdu, upadku drzew i budynków. Również w sprzedaży znajdują się polisy chroniące przed włamaniami i kradzieżami. Więcej informacji na temat zakresu ochronnym znajduje się w dokumentach, w tym w OWU – ogólnych warunkach umowy, dlatego zawsze warto dokładnie się z nimi zapoznać, aby znaleźć dla siebie najlepszą polisę.

Przykładowe koszty ubezpieczenia mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania jest zasadniczo tańsze od ubezpieczenia domu jednorodzinnego – ceny rozpoczynają się już od około 100 złotych na rok, dlatego suma ta jest naprawdę niewielka, niemniej jednak i zakres ochrony nie jest wtedy szeroki, a suma odszkodowania symboliczna. Warto wobec tego wybrać droższe ubezpieczenie, które będzie mogło zapewnić szerszą ochronę i również pozwoli na uzyskanie wyższego odszkodowania – za takie polisy trzeba zapłacić około 300-500 złotych za rok.

Zatem ubezpieczenie mieszkania wcale nie jest wysokim wydatkiem. Jeżeli zależy ci na tym, aby spać spokojnie, warto wybrać to najlepsze, na przykład przez rankingi i porównywarki online, a następnie zawrzeć umowę.

 

 

About Tomasz Sadowski