Gdzie w Warszawie znajdzie pracę radca prawny? Kancelaria radcowska, adwokacka, gdzie jeszcze może pracować radca prawny?

Gdzie w Warszawie znajdzie pracę radca prawny? Kancelaria radcowska, adwokacka, gdzie jeszcze może pracować radca prawny?

Radca prawny to osoba, która ukończyła studia prawnicze oraz aplikację radcowską, co daje jej szerokie możliwości jeśli chodzi o miejsca, w których może podjąć pracę. Oczywiście najwięcej ofert pojawia się w dużych miastach, takich jak Warszawa, gdzie znajduje się wiele kancelarii prawniczych, firm oraz instytucji, które posiadają swoje działy prawne. Gdzie konkretnie wobec tego może szukać pracy radca prawny?

 

Jakie uprawnienia ma radca prawny?

Uprawnienia, jakie posiada radca prawny są niezwykle ważne, gdyż to one decydują o tym, gdzie może szukać pracy osoba z tego typu kwalifikacjami. Radca prawny jest więc prawnikiem, który sporządza opinie prawne, udziela porad prawnych, może występować w sądzie w sprawach z zakresu prawa administracyjnego, rodzinnego i cywilnego. W przeciwieństwie do adwokata, radca prawny może założyć własną działalność gospodarczą, a więc kancelarię, ale także zatrudnić się w ramach umowy w innej firmie, co jest niemożliwe w przypadku adwokatów. Różnica ta jest powodem dla którego w serwisach, takich jak https://praca.money.pl/indeks/radca-prawny-warszawa-8033/ znajdują się oferty pracy dla radców prawnych.

Gdzie może pracować radca prawny?

Jak już wspomnieliśmy, radca prawny może założyć własną działalność, a więc pracować we własnej kancelarii radcowskiej. Może być również pracownikiem w czyjejś kancelarii adwokackiej lub radcy prawnego w oparciu o umowę o pracę lub zlecenie. Zaletą pracy we własnej kancelarii jest możliwość budowania własnej marki oraz obsługi prawnej wielu firm jednocześnie, co z kolei przekłada się na wysokie zarobki.

Wielu radców prawnych szuka zatrudnienia w prywatnych firmach. Duże firmy bardzo często zatrudniają kilku radców tworząc w ten sposób odrębny dział prawny. Taka sytuacja ma miejsce bardzo często w przypadku korporacji oraz większych przedsiębiorstw.

Kolejną alternatywę stanowią różnego typu instytucje, fundacje, stowarzyszenia, czy administracja publiczna oraz organy władzy państwowej, takie jak sejm czy senat. Tak naprawdę wybór miejsca pracy radcy prawnego w dużej mierze zależy od jego zainteresowań oraz preferencji.

Praca dla radcy prawnego w Warszawie

Warszawa jako stolica Polski jest świetnym miejscem, jeśli chodzi o poszukiwanie pracy. Ze względu na ogromną ilość istniejących tam firm oraz różnego rodzaju instytucji, ofert pracy nie brakuje. Osoba zainteresowana pracą w tym mieście jako radca prawny musi określić w pierwszej kolejności jaka gałąź prawa jest dla niej szczególnie interesująca, a następnie pod tym kątem wybrać najatrakcyjniejsze z jej punktu widzenia propozycje.

Bardzo istotna kwestią związaną z poszukiwaniem pracy są rzecz jasna zarobki. Miesięczne wynagrodzenie radców prawnych jest niesamowicie zróżnicowane, jednak szacuje się, że jest to przedział od 4500 zł do 10 tysięcy złotych netto. Ogromne znaczenie ma to, jakie dana osoba posiada doświadczenie. Najwyższe zarobki osiągają przeważnie radcy zatrudnieni w bardzo dużych korporacjach oraz przedsiębiorstwach.

About Tomasz Sadowski