Wilanów architektonicznie – zabytki kultury o których warto wiedzieć

Wilanów architektonicznie – zabytki kultury o których warto wiedzieć

Wilanów to jedna z dzielnic Warszawy, którą wielu turystów omija szerokim łukiem. Twierdząc, że nie ma tam nic ciekawego do zobaczenia. A okazuje się, że w tym wyjątkowo zielonym miejscu stolicy leżącym w lewobrzeżnej części miasta jest mnóstwo atrakcji architektonicznych, które warto poznać.

Barokowy Pałac w Wilanowie

Niewątpliwie najbardziej znanym zabytkiem w Wilanowie jest barokowy pałac, który powstał według projektu Locciego. Ten wyjątkowy obiekt budowano w latach 1677-1696 dla króla Jana III Sobieskiego oraz Marii Kazimiery. Boczne skrzydła zostały dobudowane przez jego kolejnych właścicieli. Warto podkreślić, że pałac wraz z otaczającymi go zabudowaniami i parkiem przetrwał trudne czasy okupacji, zaborów i wojen. Dziś jest jednym z najważniejszych zabytków polskiej kultury narodowej o walorach artystycznych i historycznych.

Oryginalna architektura pałacu stanowi połączenie staropolskiej tradycji budowlanej ze sztuką europejską. Znajdujące się na elewacji oraz w pałacowych wnętrzach rzeźby i malowidła nawiązują do symboliki antycznej i czczą sukcesy militarne króla, a także są wyrazem podziwu dla rodu Sobieskich. Pałac w Wilanowie wyróżnia się niezwykłymi dekoracjami, które powstały z połączenia elementów malarstwa ze sztukaterią.

Zespół pałacowo-parkowy w Natolinie

Innym godnym uwagi zabytkiem pod względem architektonicznym jest zespół pałacowo-parkowy w Natolinie. Został on wybudowany na zlecenie Augusta Czartoryskiego w miejscu dawnej Bażantarni. Klasycystyczny pałac Potockich w Natolinie został zaprojektowany przez Szymona Bogumiła Zuga, a wybudowano go w latach 1780-1782. Ta imponująca budowla powstała na rzucie prostokąta. Ma okna w stylu francuskim z okiennicami regulowanymi od zewnątrz i od środka. Posiada rotundową salę, która umieszczona jest na środku budynku i przypomina zewnętrzny portyk. Miejsce to jest wyjątkowym Salonem Otwartym, a strop nad nim oparty został na 6 kolumnach jońskich. Ich zwieńczeniem są kapitele w kształcie baranich rogów, dodatkowo ozdobionych girlandami i baranimi głowami. Niewątpliwie architektura pałacu w Natolinie przypomina stylem letnie rezydencje klasycystyczne. Główne wejście do pałacu znajduje się w zagłębieniu murów pomiędzy ryzalitami. Są to dwa symetryczne występy, których zadaniem było zwiększenie powierzchni pomieszczeń w budynku. Bryła pałacu jest ozdobiona attyką oraz dekoracjami w kształcie wieńców dębowych.

Kościół św. Anny w Wilanowie

Kolejny interesujący obiekt to zabytkowy kościół św. Anny w Wilanowie. Budowla ta została ufundowana przez księcia Augusta Czartoryskiego. Jej architektem był Jan Kotelnicki, a powstał w 1772 roku. Na jego fasadzie znajdziemy wykonane z kamienia posągi czterech apostołów, czyli Andrzeja, Jana, Piotra i Pawła. Zewnętrzne ściany zdobią płaskorzeźby przedstawiające wybrane sceny z życia Najświętszej Maryi Panny oraz proroków Dawida, Ezechiela, Eliasza i Daniela. Główny ołtarz wykonano z barwnego marmuru. Znajduje się na nim obraz z XVII wieku “Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny”, który pochodzi z kaplicy zamkowej w Wiśniczu. Na skrzyżowaniu naw w centralnym punkcie kościoła znajdującym się pod kopułą ułożono posadzkę z okrągłych tafli granitu. Pochodzą one z kolumn grobowca Hadriana w Rzymie. Zostały zakupione przez Augustową Potocką oraz pocięte na kawałki. Po prawej stronie od ołtarza głównego umiejscowiono kaplicę Najświętszej Maryi Panny Łaskawej z obrazem. Znajdują się w niej sarkofagi i tablice nagrobne Potockich i Branickich. Po przeciwnej stronie usytuowano kaplicę patronki kościoła św. Anny.

Artykuł powstał przy współpracy z agencją architektoniczną Perfect Space z Warszawy. Jeżeli chcecie poznać mniej oczywiste miejsca na Wilanowie, przeczytajcie artykuł „Nieznane oblicze Wilanowa”.

About Tomasz Sadowski