Mieszkanie w Warszawie? A może jednak segment?

Z racji tego, że od 2014 roku nie będzie możliwości zakupu mieszkania bez wkładu własnego, wiele osób decyduje się na przeprowadzkę do swoich własnych czterech kątów jeszcze w tym roku. Okazuje się przy tym, że ceny nieruchomości bardzo poszły w dół, a co za tym idzie, wielu kupujących stać jest nie tylko na własne mieszkania, ale nawet segment. W pierwszej chwili wydaje się to być doskonałym pomysłem, na który każdy zgodziłby się bez wahania. Jednak warto zastanowić się, czy rzeczywiście zalety posiadania segmentu w mieście tak bardzo przewyższają zalety mieszkania.

 

Własny dom z ogrodem…

 

To z pewnością marzenie niejednej osoby, a segment przynajmniej w pewnym stopniu jest w stanie to marzenie spełnić. Choćby nieduży fragment własnej trawy i kominek w salonie to rzeczy, o których właściciele mieszkań mogą tylko pomarzyć. Dodatkowo, segmenty są najczęściej piętrowe, co pozwala na wygodny rozkład pokoi, tak aby domownicy nie przeszkadzali sobie nawzajem. Kolejną korzyścią posiadania segmentu jest własna piwnica, której nie trzeba dzielić z pozostałymi lokatorami oraz garaż, który u właścicieli mieszkań – jeżeli w ogóle go posiadają – często oddalony jest nawet o kilka ulic od ich miejsca zamieszkania.  Ostatnim, ale jednym z najistotniejszych plusów dla mieszkańców szeregowych domków jest fakt, że nawet jeśli trafią na hałaśliwych czy niemiłych sąsiadów, mają ich wyłącznie z dwóch lub nawet z jednej strony, a nie ze wszystkich czterech, jak to ma miejsce w mieszkaniu.

Segment

Brak większości obowiązków

 

Co prawda posiadanie nawet fragmentu własnego domu wydaje się być rozwiązaniem idealnym, jednak nie jest pozbawione wad. Mieszkańcy bloku nie muszą się martwić o dostarczenie prądu, ogrzewania czy wody, gdyż wszystkie te rzeczy mają zapewnione przez wspólnotę lub spółdzielnię. Nie są też zobowiązani do utrzymania porządku na podwórku czy klatce schodowej, gdyż sprzątanie osiedli mieszkaniowych również leży w gestii wspólnoty. Ponadto, ogrzanie piętrowej powierzchni jest o wiele droższe niż ogrzanie mieszkania, dlatego rachunki mieszkańców segmentu są z pewnością wyższe.

 

Podpytaj znajomych

 

Jeśli nadal nie jesteś przekonany, na co się zdecydować, najlepiej zasięgnij porady u znajomych, którzy mieszkają w segmencie lub poczytaj fora internetowe. Z pewnością osoby, które mieszkają w domku szeregowym, będą najlepiej w stanie ocenić, czy taka inwestycja jest opłacalna. Bo jeśli naprawdę tak bardzo podoba ci się wizja własnego kominka i ogrodu, może warto nie spieszyć się aż tak bardzo z kupnem, poczekać jeszcze kilka lat, odłożyć trochę pieniędzy i postawić własny wolnostojący dom..?

About Tomasz Sadowski